بازدید 10
اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی

اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی


آشنایی با اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی


 

 

 
مقدمه
مالیات از مهم‌ترین منابع اقتصادی دولت و پشتوانه‌ی حرکت به سوی توسعه در کشور است. ثبات و تداوم وصول مالیات موجب ایجاد یک برنامه‌ریزی و روند مطمئن برای ارایه‌ی خدمات مورد نیاز کشور در زمینه‌های گوناگون می‌شود. با توجه به پایان‌پذیر بودن درآمدهای نفتی و برای گریز از یک اقتصاد تک‌بعدی، مالیات و وصول آن اصلی‌ترین منبع درآمدهای اقتصادی دولت به شمار می‌رود. برقراری سیستم‌های مطلوب و ایجاد یک بستر مناسب جهت پرداخت مالیات، از وظایف مهم سازمان امور مالیاتی است. به جرات می‌توان گفت که سازمان امور مالیاتی استان قزوین از سازمان‌های پیشرو در ارایه‌ی خدمت‌رسانی به مردم و ایجاد سیستم‌های مطلوب برای وصول مالیات است.
سازمان امور مالیاتی کشور در سال 1389 برای اولین بار به صورت آزمایشی و در برخی نقاط کشور (من‌جمله استان قزوین) سیستم ارایه‌ی اظهارنامه‌ی الکترونیکی را فراهم نمود. این اظهارنامه در سال گذشته فقط در منبع اشخاص حقوقی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و پس از موفقیت سازمان امور مالیاتی استان قزوین و کسب رتبه‌ی اول دریافت اظهارنامه‌های الکترونیکی در سال گذشته و استقبال بسیاری از مردم، سازمان امور مالیاتی تصمیم گرفت که در سال 1390، این بستر را برای تمامی منابع مالیاتی فراهم کند. این اقدام سازمان امور مالیاتی این بار در سراسر کشور به اجرا گذاشته شد. حال تمام مودیان مالیاتی می‌توانند از طریق اینترنت به سایت سازمان امور مالیاتی کشور (www.intamedia.ir) مراجعه و پس از نصب نرم‌افزار مورد نیاز، اقدام به تکمیل اظهارنامه‌ی مالیاتی کنند.
مزایای اظهارنامه‌های الکترونیکی
شاید به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان استفاده از ابزارهای الکترونیکی در انجام امور اداری، تا زمانی که امضای الکترونیکی و قوانین مربوط به آن نهایی نشده است، امکان‌پذیر نیست؛ اما سازمان امور مالیاتی کشور با ایجاد تمهیدات مناسب، مزایای قابل توجهی را برای مودیان مالیاتی فراهم کرده است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت اظهارنامه‌های الکترونیکی استفاده از اینترنت برای تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی است. امروز هر فردی در هر نقطه‌ای از جهان می‌تواند با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور و در هر ساعتی از شبانه‌روز نسبت به تکمیل اظهارنامه‌ی مالیاتی خود اقدام کند. همچنین سازمان امور مالیاتی در سایت این سازمان، امکان دریافت 160 اظهارنامه در ثانیه را فراهم آورده است که این اقدام باعث شده، مشکلاتی از قبیل ترافیک و عدم دسترسی به سایت در ساعات شلوغی از میان برود. از دیگر مزیت‌های این اظهارنامه‌ها امکان پرداخت اقساطی مالیات است. مودیان می‌توانند پس از تکمیل اظهارنامه و ثبت آن در اداره‌ی امور مالیاتی مربوطه نسبت به اقساط کردن مالیات ابرازی خود (به صورت 30 درصد آن را نقد و مابقی را در 6 قسط) اقدام کنند.
شایان ذکر است اظهارنامه‌های الکترونیکی امکان بروز خطا در تکمیل اظهارنامه را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. همچنین مودیان می‌توانند قبل از ارسال، نسبت به ویرایش آن اقدام کنند.
اینها تنها بخشی کوچک از مزیت‌های بی‌شمار اظهارنامه‌های الکترونیکی مالیاتی است که در آینده‌ی نزدیک و با توجه به روند رو به پیشرفت سازمان امور مالیاتی، شاهد افزایش چشمگیر این مزیت‌ها خواهیم بود.
نحوه‌ی تکمیل اظهارنامه‌های الکترونیکی
برخی مردم تکمیل اظهارنامه‌ی مالیاتی از طریق اینترنت را بسیار سخت تصور می‌کنند. در صورتی که اگر تنها یک بار با روند تکمیل این اظهارنامه‌ها آشنا شوند، هرگز حاضر نیستند روند تکمیل این اظهارنامه‌ها را مانند گذشته و به صورت دستی انجام دهند.
با توجه به شرایط مناسبی که برای مودیان مالیاتی در تمام اقشار جامعه فراهم شده است همه‌ی افراد به سادگی می‌توانند نسبت به تکمیل اظهارنامه‌ی مالیاتی خود به صورت الکترونیکی اقدام کنند. برای تکمیل اظهارنامه در تیرماه سال 1390، کافی است به روش ذیل اقدام کنند:
ـ مراجعه به سایت اینترنتی www.intamedia.ir . تمامی افرادی که امکان دسترسی به اینترنت را دارند می‌توانند با مراجعه به این سایت، ابتدا با دانلود نرم‌افزار مربوطه (با توجه به میزان فعالیت و نوع شغل) در رایانه‌ی خود به شرح ذیل اقدام کنند.
ـ نصب نرم‌افزار مربوطه (که با توجه به نوع شخص حقوقی یا حقیقی که اشخاص حقیقی به دو دسته‌ی کلی: 1ـ مشاغل که شامل مشمولین بند الف، ب و ج، و وسایل نقلیه، 2ـ املاک و مستغلات، تقسیم می‌شوند.)
ـ تکمیل فرم اظهارنامه‌ مطابق دستورالعمل‌های ویژه هر یک از مشمولین بند فوق، که در سایت سازمان قرار گرفته است.
ـ پس از تکمیل اطلاعات توسط کلید چاپ اطلاعات می‌توانید یک نسخه‌ی آزمایشی از اطلاعات را چاپ کنید و کلیه‌ی موارد را چک نمایید. همچنین توجه داشته باشید که تمامی فیلدهای قرمز و ستاره‌دار تکمیل شوند.
ـ ارسال اطلاعات به سایت سازمان، که گزینه‌ی آن در منوی ابتدایی برنامه قرار داده شده است. توجه نمایید که برای انجام این کار رایانه‌ی شما حتما به اینترنت متصل باشد. همچنین قبل از انجام این کار تمامی اظهارنامه‌ی خود را برای آخرین بار بررسی کنید تا در صورت وجود هرگونه ایراد و مشکل، قبل از ارسال اظهارنامه نسبت به ویرایش آن اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که هر موردی تنها یک بار قادر به ارسال اطلاعات در هر یک از منابع می‌باشد.
ـ در این مرحله و پس از ارسال موفقیت‌آمیز اطلاعات به سایت سازمان، می‌توانید نسبت به چاپ اظهارنامه‌ی خود که دارای کد رهگیری می‌باشد اقدام نمایید.
ـ نسخه‌ی اصلی چاپ شده را پس از مهر و امضا در مهلت قانونی حداکثر تا پایان تیرماه سال جاری (31/4/1390) به اداره‌ی امور مالیاتی ذیربط تحویل و رسید دریافت نمایید.
ـ در آخرین مرحله و پس از اتمام مراحل فوق در صورت تعلق مالیات نسبت به پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات متعلقه در اداره‌ی امور مالیاتی محل تسلیم اظهارنامه اقدام کنید.
* مجموعه‌ی اداره‌ی کل امور مالیاتی استان قزوین که همواره از سازمان‌های پیشرو در خدمت‌رسانی به مردم و کسب رضایت مودیان مالیاتی و مردم بوده، امسال نیز به کمک مودیان مالیاتی اقدام کرده است. چنانچه مودیان مالیاتی در هر یک از موارد فوق دچار مشکل و ابهام بودند می‌توانند به اداره‌ی کل امور مالیاتی استان قزوین مراجعه و با واحد مشاوره و راهنمایی مودیان (که به مناسبت همین ایام و در تیرماه سال جاری، ایجاد شده است) مشکلات و ابهامات خود را مطرح کنند.
در پایان و جهت آشنایی بیشتر مودیان مالیاتی مشاغل، دسته‌بندی صاحبان مشاغل را مطابق ماده‌ی 95 قانون مالیات‌های مستقیم که به صورت بند الف، ب و ج مشخص شده‌اند، بیان می‌کنیم.
دسته‌بندی صاحبان مشاغل
الف ـ صاحبان مشاغل موضوع بند (الف) ماده‌ی (95) قانون مالیات‌های مستقیم عبارتند از:
ـ دارندگان کارت بازرگانی و کلیه‌ی صادرکنندگان و واردکنندگان
ـ صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه‌ی بهره‌برداری از وزارتخانه‌ ذیربط صادر شده یا می‌شود.
ـ بهره‌برداران معادن
ـ صاحبان موسسه‌های حسابرسی، حسابداری و دفترداری، خدمات مالی و ارایه‌دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره‌ای، انفورماتیک، رایانه‌ای اعم از سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و طراحی سیستم و حسابداران رسمی
ـ صاحبان مراکز آموزشی و پرورشی، آموزشگاه‌های آزاد، مدارس غیرانتفاعی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی
ـ صاحبان بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، آسایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و خانه‌های سالمندان
ـ صاحبان متل‌ها و هتل‌های سه‌ستاره و بالاتر
ـ بنکداران، عمده‌فروش‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، واسطه‌های مالی، نمایندگان توزیع کالاهای داخلی و وارداتی و صاحبان انبارها
ـ نمایندگان موسسه‌های تجاری و صنعتی، اعم از داخلی و خارجی
ـ صاحبان موسسه‌های حمل و نقل موتوری، زمینی، دریایی و هوایی اعم از مسافری یا باربری
ـ صاحبان موسسه‌های مهندسی و مهندسی مشاور
ـ صاحبان موسسه‌های تبلیغاتی و بازاریابی
ب ـ صاحبان مشاغل موضوع بند (ب) ماده‌ی (95) قانون مالیات‌های مستقیم عبارتند از:
ـ صاحبان کارگاه‌های صنعتی
ـ صاحبان مشاغل ساختمانی، تاسیسات فنی و صنعتی، نقشه‌کشی، نقشه‌برداری، محاسبات فنی و نظارت
ـ چاپخانه‌داران، لیتوگراف‌ها، صحاف‌ها، ارایه‌دهندگان خدمات چاپ و گرافیست‌ها
ـ صاحبان مراکز ارتباطات رایانه‌ای
ـ وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمی دادگستری، مشاوران حقوقی و اعضای سازمان نظام مهندسی
ـ محققان، پژوهشگران و کارشناسان آزاد که به تهیه‌ و ارایه‌ی طرح‌های تحقیقاتی اشتغال دازند
ـ دلالان و حق‌العمل‌کاران و کارگزاران
ـ صاحبان مراکز فرهنگی ـ‌ هنری، فرهنگسراها، کانون‌های حرفه‌ای و انجمن‌های صنفی تخصصی
ـ صاحبان سینماها، تماشاخانه‌ها و مکان‌های تفریحی و ورزشی
ـ صاحبان مشاغل فیلمبرداری، دوبلاژ، مونتاژ و سایر خدمات سینمایی
ـ پزشکان مشاغل فیلمبرداری که دارای مطب هستند و دامپزشکان که به حرفه‌ی دامپزشکی اشتغال دارند.
ـ صاحبان آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی‌ها، فیزیوتراپی‌ها، سونوگرافی‌ها، الکتروانسفالوگرافی‌ها، سی‌تی‌اسکن‌ها، سالن‌های زیبایی و دیگر ارایه‌دهندگان خدمات بهداشتی طبی و غیرطبی، صاحبان داروخانه‌ها اعم از انسانی و دامی، لابراتورهای دندانسازی، مراکز ترک اعتیاد، موسسه‌های ترمیم و کاشت مو، سازندگان اعضای مصنوعی، مراکز بینایی‌سنجی و شنوایی‌سنجی، مشاوره‌ی ژنتیک، مشاوره‌ی روانسنجی و روانشناسی، دفاتر خدمات پرستاری، مامایی و مراکز خدمات آمبولانس
ـ صاحبان مهمان‌سراها، مهما‌ن‌پذیرها و مسافرخانه‌ها
ـ صاحبان تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها، تهیه‌کنندگان غذاهای آماده، ارایه‌دهندگان خدمات پذیرایی و کرایه‌دهندگان ظروف
ـ صاحبان دفاتر اسناد رسمی
ـ صاحبان تعمیرگاه‌های مجاز و اتوسرویس‌ها
ـ صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های اتومبیل و بنگاه‌‌های معاملات املاک و آژانس‌های کرایه‌ی اتومبیل
ـ سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر
ـ عاملان فروش و فروشندگان آهن‌آلات، فروشندگان مصالح ساختمانی دارنده‌ی عاملیت فروش یا توزیع (سیمان، گچ و سایر مصالح ساختمانی)
ـ صاحبان دفاتر خدمات ارتباطی (دفاتر خدمات مشترکین تلفن همراه و آژانس‌های پستی)، صاحبان دفاتر خدمات دولت الکترونیک (پلیس +10) و دفاتر خدمات الکترونیک شهر
ـ صاحبان جایگاه‌های اختصاصی فرآورده‌های نفتی و گاز (پمپ‌های بنزین و گازوئیل و گاز)
ـ صاحبان مهدهای کودک و پیش‌دبستانی
ـ ناشران و صاحبان موسسه‌های انتشاراتی
ـ صاحبان دفاتر خدمات پیک موتوری
ـ صاحبان دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی
ـ شیرینی‌فروشان و قنادی‌های دارای کارگاه
ـ صاحبان کارگاه‌های تولید نان‌های حجیم، فانتری و صنعتی
ج ـ تمامی مشاغل به جز بند الف و ب شامل بند ج می‌باشد.
بهزاد نجفی ـ کارشناس مالیاتی اداره‌ی کل امور مالیاتی استان قزوینامروز 2 شهریور ماه 1398

چناچه شما دارای نرم افزار بارکد خوان در گوشی هوشمند خود هستید به راحتی می توانید با اسکن این کد به آدرس این صفحه دسترسی داشته باشید.

  • Condition image
  • دمای هوا

    loading...

  • وضعیت هوا

    loading...